Hoe is het nu met Rival Foods?

Vleesvervangers produceren in een voormalige vleesfabriek
“Ten tijde van de pitchwedstrijd zaten we nog op een R&D-locatie. We waren machines aan het opschalen en producten aan het ontwikkelen. Een jaar geleden hebben we een voormalige vleesfabriek gehuurd en omgebouwd. Sinds juli 2024 produceren we zelf onze producten.”
En met succes. De producten van Rival Foods liggen inmiddels in de schappen in het Verenigd Koninkrijk en worden in Nederland geserveerd in restaurants, kantines en ziekenhuizen. Dit laatste omdat de producten laag in zout zijn en hoog in eiwitten zijn ze heel geschikt voor patiënten. Bovendien is het een duurzame oplossing legt Birgit uit: “Ziekenhuizen zijn natuurlijk hele grote hotels, waar ontzettend veel voedsel geconsumeerd wordt. Onze producten helpen om op een eenvoudige manier duurzaamheidsdoelstellingen te halen.”

Produceren in grote volumes is het volgende doel
Wat is de ambitie van Rival Foods voor de toekomst? “We willen naar een co-manufacturing model, zodat we slim samenwerken met andere partijen die al productiefaciliteiten hebben. Het is veel kosten-effectiever als je bestaande infrastructuur kan gebruiken en lokaal produceert. Bijvoorbeeld in een fabriek waar al burgers en worsten worden geproduceerd. Dan kunnen onze producten in één stroom mee in de logistieke keten. Zo druk je de kosten en kunnen onze producten concurreren met vleesproducten. En het zou ook heel tof zijn als het ons lukt om een goede positie te krijgen in Europa. Dan kunnen we daarna de eerste stappen zetten naar Amerika en Azië.”
Financiële mijlpaal
De inspanningen van Birgit en haar - inmiddels twintig - collega’s hebben onlangs tot een belangrijk moment geleid. Rival Foods haalde €10 miljoen op in een financieringsronde van pensioenbelegger APG namens ABP. "Deze investering is belangrijke mijlpaal in onze missie om hoogwaardig plantaardige vlees mainstream te maken," zegt Birgit. "We heten niet voor niets Rival Foods. We zijn rivaliserend met vlees."
Met de financiering wil het bedrijf de productiecapaciteit in Geldrop verdubbelen en de productiekosten verder optimaliseren om competitief te worden met dierlijk vlees.

Octrooien als fundament
Octrooigemachtigde Thomas Remmerswaal is vanuit EP&C betrokken bij Rival Foods. Hij kijkt met belangstelling naar de ontwikkeling van het bedrijf. “Het is mooi om te zien dat Rival Foods volwassener wordt. Ze begonnen met een prototypesysteem dat een opschaling is van het systeem waar Birgit mee werkte op de Wageningen Universiteit," legt Thomas uit. "Gaandeweg kwamen ze erachter dat andere systemen misschien productiever zijn. Daarnaast heeft Rival Foods een octrooi om mooi gevormde producten te maken met een innovatieve portioneermachine. De octrooiportfolio groeit dus ook mee en dat is goed. Octrooien zijn niet alleen bedoeld om je eigen technologie te beschermen, maar ook om een unieke positie en financiering te krijgen.”

Over de schrijver
Ik heb werktuigbouwkunde en materiaalkunde gestudeerd aan de Technische Universiteit Delft. In 2015 ben ik als trainee octrooigemachtigde bij EP&C begonnen en in 2021 ben ik erkend als Nederlands en...
Lees meer over Thomas >